You are currently viewing Dekoracje świąteczne w firmie a podatki

Nadszedł grudzień, a co za tym idzie, zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Magiczny klimat udziela się nie tylko w naszych domach, ale także w centrach handlowych, restauracjach i na ulicach. Nic więc dziwnego, że i przedsiębiorcy przykładają coraz większą wagę do dekoracji świątecznych w tym okresie.

Świąteczny wystrój od dawna mieści się w standardach przedsiębiorstw. W niemalże każdym biurze możemy zobaczyć choinkę przystrojoną lampkami i bombkami i poczuć magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia. Wydatki na takie ozdoby nie są niczym nadzwyczajnym. Ale czy te koszty możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Jak to uzasadnić ?

Zgodnie z ogólną definicją kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Definicja ta dotyczy zarówno opodatkowania osób fizycznych, jak i osób prawnych. Jednocześnie należy pamiętać, że istnieje ustawowy katalog wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (jeśli dany wydatek w nim widnieje, nie ma możliwości zaliczenia go do kosztów podatkowych).

Wydatki na świąteczny wystrój mieszkań, domów, również miejsc publicznych i firm związane są z tradycją obowiązującą w naszym kręgu kulturowym. Dekoracje świąteczne są obecne we wszystkich firmach i mają na celu korzystnie wpływać na odbiór firmy przez klientów lub kontrahentów, ale również działać zachęcająco, co może przełożyć się na osiągane przychody. W dobie dużej konkurencji na rynku przygotowanie dekoracji firmy jest naturalnym wymogiem, odpowiadającym nie tylko oczekiwaniom klientów. Przystrojenie świątecznymi ozdobami pomieszczeń dla pracowników sprzyja miłej atmosferze w pracy, czyli również przyczynia się do osiągnięcia przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem ich źródła.

Wydatki na świąteczny wystrój mają więc związek z przychodami, a zatem mogą być zaliczone do kosztów jego uzyskania. Podobnie traktowany jest ten aspekt w odniesieniu do ustawy o podatku od towarów i usług – możemy odliczyć VAT.

Należy jednak pamiętać, aby przygotowane dekoracje nie były zbyt wystawne, gdyż mogą zostać zdefiniowane jako koszty reprezentacji, które znajdują się w ustawowym katalogu wydatków kosztów niestanowiących przychodu.